LAFIT
LAFIT Rhombus Rose gold Pendant Rhombus Crystal Linear Pendant 54W 3K LFPD066-54W-L1050
₹66906
₹40144
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Make a design statement with the LAFIT Rhombus 54W decorative light. Rose gold finish, 3K colour, IP20 indoor rating — the L1050 x W350 x H1200 silhouette adds elegance to homes, hotels, and showrooms.
Specification
| Type | Rhombus Crystal Linear Pendant |
| Wattage/Power | 54W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Rose gold |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Linear crystal pendant |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L1050 x W350 x H1200 |
| Specification | Crystal rhombus linear pendant, CRI Ra 80 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room – Restaurants: Banquet halls, Reception – Party Halls: Banquet halls, Mandapam |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories