LAFIT
LAFIT Vecta WH Spotlight Round with Black Reflector 5W 6.5K LFSS1237R
₹2862
₹1717
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Mount the LAFIT Vecta 5W surface light directly on any ceiling for sleek modern illumination. The White fixture delivers 6500K Daylight light at a 36° beam, dimensions Ø60mm x 80mm. Tiltable head allows precise beam direction. Tailored for living rooms, retail counters, and commercial corridors.
Specification
| Type | Round with Black Reflector |
| Wattage/Power | 5W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tiltable |
| Light Color | 6.5K |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø60mm x 80mm |
| Specification | Wattage: 5W | Dim: Ø60mm x 80mm | CRI: Ra>90 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Bridgelux Chip | MOQ: 24 |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique, Toy Shop – Workspace: Reception, Corporate Office – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WH Decorative Dome Shape with Wood Inner 13W 4K 7531/350
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights BRAVO MATT BK COB Cylinder 15W 5K BRAVO-15W-MATT BK-5K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories