N.Decor NL-DHL-053 GD Decorative Oval LED 3in1 NL-DHL-053
Inclusive of all taxes
Neptune Lights NL-DHL-053 LED decorative oval pendant light crafted from premium iron+acrylic with a stunning Gold finish. This oval chandelier features 3-in-1 tunable color temperature technology, allowing you to switch between Warm White, Natural White, and Daylight modes. Measuring 300×1000mm, it creates an impressive focal point for any grand interior. Ideal for luxury living rooms, dining areas, and hotel lobbies.
| Type | Oval |
| Wattage/Power | LED |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GD |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 3-in-1 CCT Tunable |
| Light Color | 3in1 |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 300×1000mm |
| Specification | LED, 3-in-1 CCT, Iron+Acrylic, 300×1000mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: Banquet halls, Convention centers |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love