N.Decor
Neptune Lights 12336/3 AMBER Metal Mesh Bell-Shape Mesh Cluster 70W - 12336/3
₹11564
₹9251
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights 12336/3 triple pendant cluster with bell-shaped amber mesh shades cascading at 300×1500mm. The filament ring inside each shade glows through the perforated metal for a luxurious layered effect. Great as a dining-room centrepiece or above a console table in upscale residences.
Specification
| Type | Bell-Shape Mesh Cluster |
| Wattage/Power | 70W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | AMBER |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 300x1500mm |
| Specification | Power: 70W | Dim: 300x1500mm | Material: Metal+Glass+Silica Gel | Base: NO | IP: IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, BAR – Restaurants: Lounge Area, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories