N.Decor
Neptune Lights 1411-400 WOOD LED Organic - 3K NO
₹6667
₹5334
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
A stylish Organic pendant light from Neptune Lights, model 1411-400, finished in WOOD Iron + Wood + Acrylic. The thoughtfully designed fixture radiates a soft, diffused glow. Dimensions: 400mm. Excellent for creating ambiance in living rooms, bedrooms, and restaurant settings.
Specification
| Type | Organic |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WOOD |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 400mm |
| Specification | Material: Iron + Wood + Acrylic | Voltage: 220-240V | IP: IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Dining room, LIVING ROOM, Bedroom – Restaurants: Lounge Area, Private rooms, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories