N.Decor
Neptune Lights 6006 GD LED Crystal Ring LED 3K/4K/6K NO
₹4779
₹3823
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
A stylish Ring pendant light from Neptune Lights, model 6006, finished in GD Iron + Crystal. The thoughtfully designed fixture radiates a soft, diffused glow. Dimensions: 300mm. Excellent for creating ambiance in living rooms, bedrooms, and restaurant settings.
Specification
| Type | Ring |
| Wattage/Power | LED |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GD |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable |
| Light Color | 3K/4K/6K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 300mm |
| Specification | Material: Iron + Crystal | Power: LED | Voltage: 220-240V | IP: IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Bedroom, LIVING ROOM, Dining room – Restaurants: Lounge Area, Private rooms – Party Halls: Banquet halls, BAR |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories