N.Decor
Neptune Lights 66593 FGD Decorative LED Multi-Ball Vertical 16W 3K/4K/6K 66593
₹6018
₹4814
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights 66593 three-ball vertical pendant in French Gold, 16W with tunable 3-color LED capability. The stacked opal glass globes separated by gold metallic orbs create a jewellery-like aesthetic. Ideal for modern living rooms, boutique lounges, and upscale residential interiors.
Specification
| Type | Multi-Ball Vertical |
| Wattage/Power | 16W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | FGD |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K/4K/6K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 60+100+60+100MM |
| Specification | Power: 16W | Dim: 60+100+60+100MM | Material: Metal+Glass | Base: NO | IP: IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories