N.Decor
Neptune Lights 7638-28-C GD Classic GD LED 3K/4K/6K NO
₹5841
₹4673
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Add character to your ceiling with the Neptune Lights 7638-28-C in GD finish. Constructed from durable Iron+Ceramic, this pendant offers both visual elegance and reliable performance. Dimensions: 28×28cm. Recommended for residential and restaurant applications.
Specification
| Type | GD |
| Wattage/Power | LED |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GD |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 3 CCT Tunable |
| Light Color | 3K/4K/6K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 28×28cm |
| Specification | Power: LED | Voltage: 220-240V | Material: Iron+Ceramic | CCT: 3K/4K/6K | Body Color: GD | HSN: 94054950 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area – Party Halls: Banquet halls, Convention centers |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories