N.Decor
Neptune Lights 7977A-1 SP GD+Amber Decorative Lantern - 3K 7977A-1 SP
₹25960
₹20768
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Luxury meets design in the Neptune Lights 7977A-1 SP — a Iron+Glass hanging light in GD+Amber. At D230xH350/440mm, it delivers 3000K Warm White illumination ambience for residential and dining.
Specification
| Type | Lantern |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GD+Amber |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D230xH350/440mm |
| Specification | LED 3000K, GD+Amber, Iron+Glass, D230xH350/440mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Private rooms |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories