N.Decor
Neptune Lights A1957/250 GD+CLEAR Crystal/Glass Chandelier Multi-Tier Ribbed Glass 8W 3K A1957/250
₹11564
₹9251
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights A1957/250 ornate multi-tiered ribbed glass pendant in Gold with clear glass at 250×300mm, 8W at 3000K. The stacked ribbed-glass rings create a refined chandelier-like silhouette. A glamorous addition to living rooms, dining rooms, and luxurious bedroom retreats.
Specification
| Type | Multi-Tier Ribbed Glass |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GD+CLEAR |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 250X300MM |
| Specification | Power: 8W | Dim: 250X300MM | Material: Iron+Glass | Base: NO | IP: IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: BAR, Banquet halls, Convention centers |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories