N.Decor
Neptune Lights BC2207-80 WOOD COLOR Natural/Eco Organic Sculptural 24W 3K BC2207-80
₹31270
₹25016
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights BC2207-80 24W sculptural pendant crafted from fine birch wood strips and acrylic, measuring 800×500mm. The flowing organic woven form diffuses 3000K warm LED light through the natural wood texture. A breathtaking centrepiece for dining rooms, restaurants, and biophilic architectural interiors.
Specification
| Type | Organic Sculptural |
| Wattage/Power | 24W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WOOD COLOR |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 800X500MM |
| Specification | Power: 24W | Dim: 800X500MM | Material: Birch+Acrylic | Base: NO | IP: IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Restaurants: Lounge Area, Reception, Private rooms |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories