Description
Neptune Lights IGNIS-R 6W adjustable surface spotlight in MATT BK. 600LM, CRI Ra>90+, 4K CCT, 36° beam. IP20, D35xH80MM. Rotatable body provides versatile accent lighting. An ideal solution for residential feature ceilings, boutique retail displays, and decorative accent applications.
Specification
| Type | Cylinder |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | MATT BK |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Adjustable |
| Light Color | 4K |
| Lumens | 600LM±5% |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | COB |
| IP rating | IP 20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D35xH80MM |
| Specification | 6W | Ra>90+ | IP 20 | 36° | 600LM±5% |
| Industry | RETAIL, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories