PHILIPS
PHILIPS Trombone Pendant Black LED Integrated Conical Slim 7W 3K 800182
₹4177
₹2924
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Elevate your interiors with the Philips Trombone Pendant pendant. This conical slim fixture showcases premium Aluminium in a sophisticated Black tone. 7W rating ensures optimal illumination. Measures Ø54 x 1800. Perfect for residential and commercial spaces.
Specification
| Type | Conical Slim |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220V/50Hz |
| Body Color | Black |
| Base Type | LED Integrated |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 700lm |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø54 x 1800 |
| Specification | Material: Aluminium | Base: LED Integrated | 700lm | CCT: 3K |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance Workspace: Reception, Waiting Area, Private Cabin Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories