CHANGI
CHANGI CALLISTO Gold + Gun Black Decorative UFO Globe Decorative 70W 3K CH HL-2526-600-10X7W
₹272580
₹190806
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Make a statement with the CHANGI CALLISTO, a 70W hanging fixture combining metal and glass with a Gold + Gun Black finish. UFO-inspired modern silhouette with premium metal and glass construction delivers a sleek, futuristic aesthetic. Size: φ600x1800mm with 900 Lm luminous output. Source: Integrated LED. Tailored for upscale residential, restaurant, and reception spaces.
Specification
| Type | UFO Globe Decorative |
| Wattage/Power | 70W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Gold + Gun Black |
| Beam angle | 180° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 900 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ600x1800mm |
| Specification | Metal+Glass | 10x7W LED | φ600x1800mm | Gold+Gun Black | 3000K | Cluster |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Reception, Cafeteria, Lounge Area – Workspace: Reception, Conference Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories