CHANGI
CHANGI FOVERO CH H-2308-1B Brushed Gun Black Decorative Single Glass Dome with Curved Arm 7.71W 3K CH H-2308-1B-7.71W
₹50563
₹35394
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Statement-making FOVERO CH H-2308-1B hanging light from CHANGI brings refined sophistication with its Brushed Gun Black construction. With 771 Lm output and dimensions of 221x210x1752mm, this fixture is ideal as a focal point above dining tables, in living rooms, or open-plan luxury interiors.
Specification
| Type | Single Glass Dome with Curved Arm |
| Wattage/Power | 7.71W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Brushed Gun Black |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 771 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 221x210x1752mm |
| Specification | 7.71W, 771 Lm, 221x210x1752mm, Finish: Brushed Gun Black, 3000K |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mini halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories