CHANGI
CHANGI FOVERO CH H-2308-3 Brushed Gun Black Decorative 3-Arm Glass Dome Cluster 23.85W 3K CH H-2308-3-23.85W
₹104312
₹73018
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Make an unforgettable impression with the CHANGI FOVERO CH H-2308-3 chandelier in Brushed Gun Black. Spanning φ600x1000mm and outputting 2385 Lm of 3000K warm white light, ideal for high-ceiling living rooms, banquet halls, and hotel lobbies.
Specification
| Type | 3-Arm Glass Dome Cluster |
| Wattage/Power | 23.85W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Brushed Gun Black |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 2385 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ600x1000mm |
| Specification | 23.85W, 2385 Lm, φ600x1000mm, Finish: Brushed Gun Black, 3000K |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mini halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories