CHANGI
CHANGI FOVERO CH H-2308-6 Brushed Gun Black Decorative 6-Arm Glass Dome Cluster 47.7W 3K CH H-2308-6-47.7W
₹179773
₹125841
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The CHANGI FOVERO CH H-2308-6 multi-arm chandelier combines Brushed Gun Black with refined craftsmanship. Producing 4770 Lm of warm 3000K glow across its φ850x1200mm expanse, perfect for banquet halls, lounges, and statement dining settings.
Specification
| Type | 6-Arm Glass Dome Cluster |
| Wattage/Power | 47.7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Brushed Gun Black |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 4770 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ850x1200mm |
| Specification | 47.7W, 4770 Lm, φ850x1200mm, Finish: Brushed Gun Black, 3000K |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Banquet halls, Lounge Area, Reception – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Community centers, Mandapam |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories