CHANGI
CHANGI LINDOR CH HL-2530-8 Gold + White Decorative Rectangle 50W 3K CH HL-2530-8-50W
₹89090
₹62363
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI LINDOR CH HL-2530-8 Chandelier blends artisan craftsmanship with modern luxury, featuring Aluminium + Milky White Glass in a Gold + White finish. Operates at 50W delivering 749 Lm of warm 3000K illumination. Dimensions: 1150x530x1500mm. Designed for long dining tables, banquet settings, and large gathering spaces.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 50W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Gold + White |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 749 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 1150x530x1500mm |
| Specification | Integrated LED 3000K (8 globes); Material: Aluminium + Milky White Glass; Finish: Gold + White; Size: 1150x530x1500mm; Flux: 749 Lm |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Dining room, LIVING ROOM – Restaurants: Banquet halls, Reception, Lounge Area – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mandapam |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories