Description
Elevate your space with the CHANGI LYNX 4W LED track light in Black. Emitting 3000K Warm White at 50° beam, this MAGNALINE system fixture delivers 320 Lm with superior CRI ≥90 performance. Aluminium construction ensures durability and heat dissipation. Dimensions: 148×28mm, φ28mm. 90° tilt and 355° rotation for flexible directional control. Perfect for retail, workspace, and upscale residential environments.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 4W |
| Voltage | 48V DC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 50° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 90°/355° Rotation |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 320 Lm |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Warranty | 1 Year |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 148×28mm, φ28mm |
| Specification | LED: BridgeLux; CRI ≥90; CCT: 3K; Flux: 320 Lm; Beam: 50°; IP20; 48V DC |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, KIOS Outlet – Workspace: Corporate Office, Reception – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Expert Pick for Art Galleries
Neptune Lights
Neptune Lights NL-MT-CURVE-02 BK Grille Light Curved 12W 3K NL-MT-CURVE-02
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories