CHANGI
CHANGI NEX-20W Sand Black Linear Linear Bar 20W 3K NEX-20W
₹11092
₹7764
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Premium CHANGI NEX-20W 20W 48V magnetic track linear fixture with 3000K Warm White output and wide 110°° beam. CRI≥90 ensures true colour rendering. Sand Black body, dimensions: 900×φ30mm, Connector: 139×53×20mm. Ideal for workspace, reception areas, and boutique retail environments.
Specification
| Type | Linear Bar |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 48V DC |
| Body Color | Sand Black |
| Beam angle | 110° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 350° Rotation |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 2088 Lm |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 1 Year |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 900×φ30mm, Connector: 139×53×20mm |
| Specification | 20W, 48V DC, CRI≥90, IP20, 350° Rotation, Aluminium+PC |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Hyper Market – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories