CHANGI
CHANGI TESSERA BK LED Linear Pendant 38W 3K/4K/5K CH 2404-38W
₹7080
₹4956
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Elevate any interior with the CHANGI TESSERA CH 2404-38W pendant linear fixture. This 38W unit radiates 3K/4K/5K Tunable light at a 60° spread, measuring 1200×90×35mm for seamless row installations, supporting multi-temperature selection. Premium Osram LEDs and CRI≥90 make it perfect for workspaces and restaurants.
Specification
| Type | Pendant |
| Wattage/Power | 38W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable |
| Light Color | 3K/4K/5K |
| Lumens | 4022 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 1200×90×35mm |
| Specification | 38W, 60° beam, Osram LED, CRI≥90, IP20, 1200mm, Tunable CCT |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Co-working space – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Study Room – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL46 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL46-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL56 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL56-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL76 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL76-BK-GUN BK
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories