CHANGI
CHANGI TESSERA BK LED Linear Pendant 40W 3K CH 2402-40W
₹6903
₹4832
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI TESSERA 40W LED linear pendant light in Black finish. 3000K Warm White CCT with 80° beam angle delivers 4143 Lm lumens of uniform illumination across 1200×75×50mm. Aluminium body with Osram LED chips ensures long-life performance. Ideal for conference rooms, offices, and dining spaces.
Specification
| Type | Pendant |
| Wattage/Power | 40W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 80° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 4143 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 1200×75×50mm |
| Specification | 40W, 80° beam, Osram LED, CRI≥90, IP20, 1200mm |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Co-working space – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Study Room – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL46 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL46-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL56 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL56-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL76 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL76-BK-GUN BK
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories