Description
CHANGI VENATO recessed spotlights combine precision optics with IP54 weather protection for versatile indoor accent lighting. The series spans three sizes with beam angles ranging from 8° to 36° for targeted illumination. Ideal for galleries, retail displays, and residential feature walls.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 5W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 10° | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ30mm |
| Lumens | 241 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Luminus |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ35mm×48mm |
| Specification | LED: Luminus; CRI ≥95; IP54; Beam 10° | 24°; Material: Aluminium |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Workspace: Reception, Private Cabin – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Entrance, Poojaroom – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories