CHANGI
CHANGI ZONE Dark Grey Spot Light Round Heatsink 12W 3K CH 19109-12W
₹10207
₹7145
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The CHANGI ZONE 12W outdoor spike light pairs Dark Grey ADC12 aluminium construction with Cree LED performance. Delivering 770lm of 3000K Warm White through a 64° beam, this IP65 fixture excels at uplighting trees, sculptures, and architectural features. A premium choice for residential gardens and public landscape lighting.
Specification
| Type | Round Heatsink |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 64° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Heatsink Design |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 770 |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ113×464mm |
| Specification | 12W | 3000K | IP65 | CRI≥80 | 64° beam | Cree LED | ADC12 Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Botanical Garden, Pathways, Public Parks, Monuments |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories