GEN by CHANGE
GEN by CHANGE CH COB SL COB Module Round Aluminium Housing 14W 3K CH COB-14W
₹2596
₹1817
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Precision-built CH COB 14W COB module delivers 1038 Lm of 3000K Warm White illumination through 40° beam optics. Citizen LED chip with CRI ≥80 ensures accurate colour rendering. Compatible with standard COB housings for downlight, spot, and accent applications.
Specification
| Type | Round Aluminium Housing |
| Wattage/Power | 14W |
| Body Color | SL |
| Beam angle | 40° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 1038Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Citizen |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | ф50x80mm |
| Specification | 14W | 3000K Warm White | Citizen LED | CRI ≥80 | 1038Lm | 40° |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – RETAIL: Watch Store, Toy Shop, Art Galleries – Workspace: Corporate Office, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories