GEN by CHANGE
GEN by CHANGE GRIYA Dark Grey Up-Down Light Compact Sphere 2x3W (6W) 3K CH 2357-2x3W
₹1770
₹1239
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
GEN by CHANGE GRIYA 2x3W (6W) outdoor luminaire with IP54 weather protection and Dark Grey finish. Produces 480 Lm of 3000K Warm White light at 60° beam for pathways, facades, and entrance walls. BridgeLux LED engine ensures long operational life in Indian weather conditions. Dimensions: 75x73x68mm.
Specification
| Type | Compact Sphere |
| Wattage/Power | 2x3W (6W) |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Up-Down Light |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 480Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 75x73x68mm |
| Specification | 2x3W | 3000K | BridgeLux | 480Lm | 60° | IP54 | Up-Down | Aluminium + Glass |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Entrance, Backyard – Public Spaces: Pathways, Monuments – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Porch
GEN by CHANGE
GEN by CHANGE CITMO Dark Grey Facade Spot Square Cube Body 5W 3K CH 2354-1x5W
₹1817
₹2596
Expert Pick for Porch
GEN by CHANGE
GEN by CHANGE TRUSS Dark Grey Bulkhead Round Bulkhead 18W 3K CH 2141-18W-RD
₹4337
₹6195
Expert Pick for Porch
GEN by CHANGE
GEN by CHANGE PRATO Dark Grey Lantern Style Rectangular Diffuser 12W 3K CH 2358-12W
₹2850
₹4071
Expert Pick for Porch
GEN by CHANGE
GEN by CHANGE CIARA Dark Grey Facade Spot Round Cylindrical Body 5W 3K CH 2353-1x5W
₹1611
₹2301
Expert Pick for Porch
GEN by CHANGE
GEN by CHANGE RIBBON Dark Grey Decorative Adjustable Ball Head 9W 2.7K RIBBON-9W
₹4295
₹6136
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories