GEN by CHARGE
GEN by CHARGE AIRLITE-2 Grey SMD Rectangle 50W 60K CH 19114-50W
₹3835
₹2685
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
GEN by CHARGE AIRLITE-2 50W LED flood light in Grey aluminium delivers 4800 lumens of powerful 6000K Cool Daylight output over a 120° wide beam. IP65 weatherproof housing, slim 245×232×58mm profile. Ideal for building facades, perimeter lighting, and sports areas.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 50W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Grey |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Adjustable Bracket |
| Light Color | 60K |
| Lumens | 4800 |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Sanan |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 245×232×58mm |
| Specification | 50W | 4800Lm | IP65 | CRI≥80 | 6000K | Sanan LED |
| Industry | Public Spaces, Manufacturers, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | Public Spaces: Stadium, Airport, Market Streets – Manufacturers: Metal Fabrication unit, Glass Manufacturing unit – RESIDENTIAL: Backyard, Porch |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories