GEN by CHARGE
GEN by CHARGE TROY SN COB Round with Stainless Trim 18W 3K CH 6346-18W
₹3776
₹2643
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
GEN by CHARGE TROY 18W recessed inground light in Satin Nickel finish with stainless trim delivers uplighting from ground level. IP65-rated for walk-over installation; 60° beam spread and 3000K Warm White output. Cut-out: D144×H90mm. Ideal for driveways, patios, and landscape uplighting.
Specification
| Type | Round with Stainless Trim |
| Wattage/Power | 18W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | SN |
| Beam angle | 60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Walk-Over Rated |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | D144×H90mm |
| Lumens | 1440 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Edison |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D150×H90mm |
| Specification | 18W | 1440Lm | IP65 | CRI≥80 | Satin Nickel Trim |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Pathways, Monuments, Botanical Garden |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories