Description
The INVENTAA TERRA 50W LED High Bay Light is engineered for industrial and commercial high-ceiling spaces. Robust aluminium body with IP65 protection delivers uniform 6500K Daylight illumination. Dimensions: 265x265x25mm. Ideal for warehouses, manufacturing plants, and sports halls.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 50W |
| Voltage | 220-240V AC |
| Body Color | Grey |
| Beam angle | 90° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 265x265x25mm |
| Specification | 50W | IP65 | 2 Years | 265x265x25mm |
| Industry | Manufacturers, Public Spaces, Fitness center |
| Type of rooms | Manufacturers: Metal Fabrication unit, Glass Manufacturing unit, Furniture unit – Public Spaces: Stadium, Airport – Fitness center: Stadium, Functional Training Zone |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories