LAFIT
LAFIT Alumax Black Aluminium LED Round Heavy-Duty Highbay 150W 6K LFHB1025B
₹9121
₹5473
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Illuminate tall industrial ceilings with the LAFIT Alumax 150W highbay (Black). Wide 160° distribution, IP65 weatherproofing, 6K colour temperature, body L340 x W340 x H125. Built for factories, gyms, and exhibition halls.
Specification
| Type | Round Heavy-Duty Highbay |
| Wattage/Power | 150W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 160° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L340 x W340 x H125 |
| Specification | Heavy-duty aluminium highbay, wide 160° beam |
| Industry | Manufacturers, Public Spaces, Fitness center |
| Type of rooms | Manufacturers: Metal Fabrication unit, Glass Manufacturing unit, Furniture unit – Public Spaces: Stadium, Airport – Fitness center: Stadium, Functional Training Zone |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories