LAFIT
LAFIT Angel Plus BK Spotlight Round 12W 3K LFSS1122A/B
₹10954
₹6572
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Angel Plus 12W surface-mounted luminaire in Black finish projects 3000K Warm White CCT output through a 38 (Def) / 15/24 (Opt)° beam spread. Measures Ø90mm x 72mm. A polished pick for restaurants, offices, hotel lobbies, and premium home interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 38° (Def) / 15/24° (Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø90mm x 72mm |
| Specification | Wattage: 12W | Dim: Ø90mm x 72mm | CRI: Ra>90 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Osram |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique, Toy Shop – Workspace: Reception, Corporate Office – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WH Decorative Dome Shape with Wood Inner 13W 4K 7531/350
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights BRAVO MATT BK COB Cylinder 15W 5K BRAVO-15W-MATT BK-5K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories