LAFIT
LAFIT Angel Wall Washer WH Linear COB Linear 20W 3K LFSL930A
₹5062
₹3037
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The LAFIT Angel Wall Washer 20W linear linear fixture features White housing and Osram LED for premium 3000K Warm White output. 30° beam, body L280×W45×H49, cut-out 273×37mm. Excellent for clean modern ceilings.
Specification
| Type | Linear |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 30° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wall Washer (Asymmetric) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 273×37mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L280×W45×H49 |
| Specification | 20W, 30° beam, IP IP-20, CCT 3K, Wall Washer (Asymmetric) |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room, Co-working space – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Study Room – RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories