LAFIT
LAFIT Anthea Sand Black Bollard Vertical Bollard 3W 3K LFFT014-3W
₹1499
₹899
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Step into refined outdoor design with the LAFIT Anthea 3W foot light in Sand Black. Delivering 3K warm glow at a NA beam, this IP54-rated fixture (L40 x W49 x H185, Jacket depth 46mm) graces gardens, walkways, and entrance walls beautifully.
Specification
| Type | Vertical Bollard |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Sand Black |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 32x180mm |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L40 x W49 x H185, Jacket depth 46mm |
| Specification | CRI Ra ≥80, Vertical wall recessed bollard |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard – Public Spaces: Pathways, Botanical Garden, Public Parks |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories