LAFIT
LAFIT Auro Trimless WH COB Round with White Reflector 7W 3K LFSL1212R
₹1534
₹920
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Elevate ceiling design using the LAFIT Auro Trimless 7W recessed luminaire in White. Crafted with round with white reflector construction and Bridgelux COB chip, providing 3000K Warm White at 36° beam. Cut-out 35mm, body Ø32mm×75mm.
Specification
| Type | Round with White Reflector |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Trimless Only Lamp |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 35mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø32mm×75mm |
| Specification | 7W, 36° beam, IP IP-20, CCT 3K, Trimless Only Lamp |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories