Description
11W LED spot light from LAFIT's Beacon collection. White body provides 4000K Natural White illumination at 18°. Fixture size: L120 x W55 x H57. Suited for diverse interior lighting needs.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 11W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 18° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 110 x 45mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L120 x W55 x H57 |
| Specification | LED: Bridgelux; Driver: Fulham; CRI: Ra >90 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories