LAFIT
LAFIT Blackhood Sand Gold + Black Pendant Blackhood Cluster Pendant 12W 3K LFPD034-12W-3L-B
₹13039
₹7823
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Make a design statement with the LAFIT Blackhood 12W decorative light. Sand Gold + Black finish, 3K colour, IP20 indoor rating — the Ø140 x L160 x H1500 silhouette adds elegance to homes, hotels, and showrooms.
Specification
| Type | Blackhood Cluster Pendant |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Sand Gold + Black |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 3-light cluster pendant |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø140 x L160 x H1500 |
| Specification | 3-light hood pendant cluster, CRI Ra 80 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room – Restaurants: Reception, Lounge Area – Workspace: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories