Description
Add precision lighting to small spaces with the LAFIT Dina 2.5W recessed luminaire. The White body houses 4000K Natural White LED output in a Ø58mm x 48mm footprint Cut-out: 50mm. Smart Beam Angle Adjustable compatible. Recommended for modular kitchens, wardrobes, premium display cabinets, and niche illumination.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 2.5W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 20°-60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Beam Angle Adjustable |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 50 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø58mm x 48mm |
| Specification | Wattage: 2.5W | Dim: Ø58mm x 48mm | Cut: 50mm | CRI: Ra>80 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Osram |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Dressingroom – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories