LAFIT
LAFIT Flare WH Anti-Glare Square 30W 4K LFPL1192X
₹11653
₹6992
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Flare 30W panel light delivers smooth, glare-free 4000K Natural White illumination across a 90° beam in a White frame. Slim dimensions (L595 x W595 x H35) make it ideal for offices, classrooms, and modern retail floors. Anti-glare 2x2ft panel for visual comfort in workspaces.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 30W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 90° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Anti-Glare 2X2FT Panel Light |
| Light Color | 4K |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L595 x W595 x H35 |
| Specification | Wattage: 30W | Dim: L595 x W595 x H35 | CRI: Ra>80 | IP: IP20 | Driver: Fulham/BAG | LED: Osram |
| Industry | Workspace, Institutions, Hospitals |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Private Cabin, Co-working space – Institutions: Schools, Colleges, Labs – Hospitals: Waiting Area, Reception, Conference Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
PASOLITE
PASOLITE Back-Lit Surface Panel Light WH SMD Back-Lit Square 10W 3K LDL 381
Price on Request
Expert Pick for Entrance
PASOLITE
PASOLITE Sensor Panel Light (Motion PIR) WH SMD Round 18W 3K-4.5K-6K LDL 057
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories