LAFIT
LAFIT Flexilum - Braided Tape Black Driver/Accessory Braided Tape (Per Meter) - - LFBT1166
₹4495
₹2697
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Flexilum Braided Tape accessory component in Black finish – Decorative woven tape for Flexilum braided pendant systems. Dimensions: L5000/L10000/L20000mm. Designed for the LAFIT magnetic and braided tape lighting systems.
Specification
| Type | Braided Tape (Per Meter) |
| Body Color | Black |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Braided Tape (Available L5000 / L10000 / L20000 mm) |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L5000 / L10000 / L20000 x W25 x H3mm |
| Specification | Braided Tape, Black; Available in 5m, 10m, 20m lengths; Per meter price |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom – Restaurants: Lounge Area, BAR – RETAIL: Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories