LAFIT
LAFIT Flexilum - Pancake O (360°) Red COB / Flexible Braided Tape Braided Tape Pendant 12W 3K LFBT1166O
₹22125
₹13275
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Decorative LAFIT Flexilum - Pancake O (360°) Flexilum tape light in Red offers 12W 3000K Warm White performance via a 360° spread. Ø200mm x 200mm; C. NA. Ideal for cafes, retail boutiques and contemporary homes.
Specification
| Type | Braided Tape Pendant |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 48VDC |
| Body Color | Red |
| Beam angle | 360° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Edison |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø200mm x 200mm; C. NA |
| Specification | Flexilum Braided Tape Pendant; 12W; CRI Ra >80; Edison LED; 48VDC; 360° beam; IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Restaurants: Lounge Area, Cafeteria, BAR – RETAIL: Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories