LAFIT
LAFIT Funnel WH COB Track Round 18W TW LFTL1079A/B
₹5764
₹3459
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Direct your lighting with precision using the Funnel 18W track light from LAFIT. White housing and 30° beam produce Tunable White (3K-6K) concentrated illumination. Dimensions Ø81mm x 81mm. Ideal for displays, art, and product highlighting.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 18W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 30°(Def)/15°/23°/45°(Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Bluetooth Tunable |
| Light Color | TW |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 5 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø81mm x 81mm |
| Specification | 18W, Ø81mm x 81mm, IP-20, 30°(Def)/15°/23°/45°(Opt), CRI Ra>90, Cree LED, Fulham/BAG Driver, 5 Years Warranty |
| Industry | RETAIL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Toy Shop, Hyper Market, Art Galleries – Workspace: Reception, Corporate Office – Restaurants: Lounge Area, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories