LAFIT
LAFIT Glito Brass COB Round with Brass Reflector 12W 4K LFSS1208R
₹1593
₹956
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Upgrade your ceiling with the Glito 12W surface downlight from LAFIT featuring an elegant Brass housing. 120° beam delivers crisp 4K output across the space. Measuring Ø72mm x 70mm, this fixture mounts directly onto any ceiling surface for clean, modern aesthetics.
Specification
| Type | Round with Brass Reflector |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Brass |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Anti-Glare Diffused Light |
| Light Color | 4K |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø72mm x 70mm |
| Specification | 12W, Ø72mm x 70mm, IP-20, 120°, CRI Ra>80, Epistar LED, Lafit Driver, Anti-Glare Diffused light |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WH Decorative Dome Shape with Wood Inner 13W 4K 7531/350
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights BRAVO MATT BK COB Cylinder 15W 5K BRAVO-15W-MATT BK-5K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories