LAFIT
LAFIT Halo BK COB Track Cylindrical 12W 3K LFTL1169X
₹25110
₹15066
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The LAFIT Halo 12W track spotlight offers professional-grade accent lighting with adjustable head positioning. Black body finish with 10°-60° delivers focused 3K output. Dimensions: Ø48mm x 190mm. Compatible with single-phase track systems for retail and gallery installations.
Specification
| Type | Cylindrical |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 10°-60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Shapeable, Zoomable |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø48mm x 190mm |
| Specification | 12W, Ø48mm x 190mm, IP-20, 10°-60° Zoomable, CRI Ra>90, Cree LED, Lafit Driver, Shapeable Zoomable |
| Industry | RETAIL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Toy Shop, Hyper Market, Art Galleries – Workspace: Reception, Corporate Office – Restaurants: Lounge Area, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories