LAFIT
LAFIT Marbul Infinity Black Magnetic Track Round Downlight 8W 4K LFTL1164D
₹5676
₹3405
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Marbul Infinity 8W downlight-style magnetic track fixture in Black casts 100° 4000K Natural White light. Ø-Ø113mm x 32mm round body fits seamlessly on 48VDC track systems. Edison chip, CRI Ra >90.
Specification
| Type | Round Downlight |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 24VDC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | Edison |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø113mm x 32mm |
| Specification | 8W | 100° | Edison | CRI Ra >90 | IP20 | 24VDC |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Workspace: Corporate Office, Reception – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Kitchenroom |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories