LAFIT
LAFIT Mashroom WH LED Batten Linear 36W 4K LFT51189
₹531
₹319
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The LAFIT Mashroom 36W batten light delivers high-output 4K general illumination across long spans. White housing with 120° beam covers L1180 x W32.5 x H40.5 length. Ideal for kitchens, garages, workshops, and utility areas.
Specification
| Type | Linear |
| Wattage/Power | 36W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L1180 x W32.5 x H40.5 |
| Specification | 36W, L1180 x W32.5 x H40.5, IP-20, 120°, CRI Ra>80, Bridgelux Chip, Lafit Driver |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Manufacturers |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Kitchenroom, Pantry Room, Common Room – Workspace: Corporate Office, Co-working space – Manufacturers: Furniture unit, Sensor automation unit |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories