LAFIT
LAFIT Neon Flex - Neon Flex SMD 3D Bending Wall Washer 26W/Mtr 3K LFFW082-26W
₹38350
₹23010
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Bring continuous linear glow to interiors and exteriors using the LAFIT Neon Flex 26W/Mtr flexible strip. 3K colour, 120° beam angle, IP67 rated, L5000 x W24 x H18 profile — perfect for ceiling coves, stairs, and signage.
Specification
| Type | 3D Bending Wall Washer |
| Wattage/Power | 26W/Mtr |
| Voltage | 24V DC |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 3D Bending Wall Washer |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP67 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L5000 x W24 x H18 |
| Specification | Wall washer 3D neon flex, CRI Ra ≥80 |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM – RETAIL: Art Galleries, Hyper Market – Restaurants: Banquet halls, Lounge Area – Party Halls: Convention centers, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(24V-DC)
₹88
₹1464
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(12V-DC)
₹72
₹1205
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories