LAFIT
LAFIT Neon Flex - Neon Flex SMD Top Bending Solid Silicone 10W/Mtr 3K LFFW084-10W
₹6933
₹4160
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Sculpt light into any contour with the LAFIT Neon Flex 10W/Mtr neon flex. Featuring 3K CCT, 120° beam, and IP67 weather protection, the L5000 x W10 x H4 silicone body bends and shapes to architectural curves with ease.
Specification
| Type | Top Bending Solid Silicone |
| Wattage/Power | 10W/Mtr |
| Voltage | 24V DC |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Top Bending Solid Silicone Extrusion |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP67 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L5000 x W10 x H4 |
| Specification | Solid silicone top bend neon flex, CRI Ra ≥80 |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom – RETAIL: Watch Store, Choco boutique – Restaurants: Lounge Area, Cafeteria |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(24V-DC)
₹88
₹1464
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(12V-DC)
₹72
₹1205
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories