LAFIT
LAFIT Nesha Sand Black Mini Disc Round Mini Disc 3W 3K LFSS012
₹667
₹400
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
A 3W surface light from the LAFIT Nesha family, finished in Sand Black and tuned to 3000K Warm White, with 100° optics and IP-65 weatherproofing (Ø60mm x 15mm). Designed for outdoor wall mounting, ceiling exteriors, and weather-exposed installations. Powered at 230V AC.
Specification
| Type | Round Mini Disc |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Sand Black |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP-65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø60mm x 15mm |
| Specification | CRI Ra≥80, IP-65, Slim Disc |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Bathroom – Public Spaces: Pathways – RETAIL: Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WH Decorative Dome Shape with Wood Inner 13W 4K 7531/350
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights BRAVO MATT BK COB Cylinder 15W 5K BRAVO-15W-MATT BK-5K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories