Description
Engineered for premium spaces, the LAFIT Reva Outdoor 30W round recessed spot in White offers 3000K Warm White brilliance with a focused 45° beam. Dimensions Ø185mm×112mm, requires 160mm cutout. Excellent for retail, hotels, and luxury homes.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 30W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 45° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 160mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP-65 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø185mm×112mm |
| Specification | 30W, 45° beam, IP IP-65, CCT 3K, NA |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard, Entrance – Public Spaces: Pathways, Botanical Garden, Monuments – RETAIL: Art Galleries, KIOS Outlet |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories