Description
Modern 5W Candle Lamp with sleek White build by LAFIT. The Rione casts 3000K Warm White light at 160° angle. Sized Ø37mm x 105mm, suitable for chandeliers, decorative wall sconces, pendant lights, and ambient mood lighting.
Specification
| Type | Candle Lamp |
| Wattage/Power | 5W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 160° |
| Base Type | E14 |
| Smart Features | Triac Dimmable |
| Light Color | 3K |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø37mm x 105mm |
| Specification | E14 Base | LED: Epistar | CRI Ra>80 | E14 Bulb - Triac Dimmable | MOQ 20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mandapam |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories